Kardelen Koleji’nden 14 Mart Tıp Bayramı Mesajı

Nevşehir’in Lider Eğitim Kurumu Kardelen Koleji 14 Mart Tıp Bayramı münasebetiyle bir kutlama mesajı yayınladı.

“Özel Kardelen Eğitim Kurumları olarak tüm sağlık alanında özveri ile çalışan sağlık çalışanlarının 14 Mart Tıp Bayramı’nı gönülden kutlarız.”

Tıp Bayramı Ne Zaman Kutlanmaya Başladı:


II. Mahmut döneminde Hekimbaşı Mustafa Behçet’in önerisiyle ilk cerrahhanenin, Şehzadebaşı’daki Tulumbacıbaşı Konağı’nda kurulması, modern tıp eğitiminin başladığı gün olarak kabul edilir. Tıbhane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire adlı tıp okullarının 14 Mart 1827′de açılışından sonra Tıp Bayramı olarak kutlanmaya başlanan 14 Mart, aynı zamanda 1919 yılında Birinci Dünya Savaşı sonunda İstanbul’da işgal güçlerine karşı bir direniş günü olarak da bilinmektedir. 14 Mart 1919 günü Tıphane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire’nin açılış yıldönümünü fırsat bilerek, Tıbbiyeliler bir kutlama düzenlemiştir. İngiliz işgalciler, Kızıl Haç yetkililerinin bulunduğu bu ortamda, daha sonra Tıbbiyelileri temsilen Sivas kongresine katılan Memduh Necdet bütün tıbbiyeliler adına “İtiraf ediyoruz ki vatan, bilhassa onun kalbi, beyni olan İstanbul bu dakikada korkunç bir buhran geçiriyor. Ama korkmuyoruz… Buradayız, burada kalacağız… İstanbul bizimdir; … Çünkü istiklâl buradadır…” şeklinde bir konuşma yapmış, hatta Mekteb-i Tıbbiye-i Şahanenin iki kulesi arasına büyük bir Türk Bayrağı astıkları için işgal kuvvetlerinin olaya müdahalesiyle çatışma çıkmıştır. Tıbbiyelilerin işgali protesto için toplandıkları o gün, devrin ünlü doktorları da bu toplantıya destek vermiştir.

Bursa‘daki Yıldırım Darüşşifası‘nda ilk Türkçe tıp derslerinin başladığı tarih olarak kabul edildiği için, Tıp Bayramı, 1929-1937 yılları arasında 12 Mayıs günü kutlanmış, ancak daha sonra yeniden 14 Mart olmuştur. 1976 yılından bu yana ise yalnızca 14 Mart günü değil, 14 Mart’ı içine alan hafta boyunca kutlama yapılmaktadır.